Læs mere om vores SÆRLIGE TILBUD OG EVENTS herLæs mere om vores SÆRLIGE TILBUD OG EVENTS her
SALT restaurant SALT bistro bar SALT terrasse Morgenmad Roomservice Gæster holder møde Middagsselskab Firmafester Event Vin Fredagsbar Seljskibe Elektrisk båd foran Admiral kajen Admiral Hotel Admiral Hotel ved vandet Udforsk byen Nyhavn En blød dobbeltseng
SALT restaurant SALT bistro bar SALT terrasse Morgenmad Roomservice Gæster holder møde Middagsselskab Firmafester Event Vin Fredagsbar Seljskibe Elektrisk båd foran Admiral kajen Admiral Hotel Admiral Hotel ved vandet Udforsk byen Nyhavn En blød dobbeltseng
SALT restaurant SALT bistro bar SALT terrasse Morgenmad Roomservice Gæster holder møde Middagsselskab Firmafester Event Vin Fredagsbar Seljskibe Elektrisk båd foran Admiral kajen Admiral Hotel Admiral Hotel ved vandet Udforsk byen Nyhavn En blød dobbeltseng
SALT restaurant SALT bistro bar SALT terrasse Morgenmad Roomservice Gæster holder møde Middagsselskab Firmafester Event Vin Fredagsbar Seljskibe Elektrisk båd foran Admiral kajen Admiral Hotel Admiral Hotel ved vandet Udforsk byen Nyhavn En blød dobbeltseng
Tower Suite
Seng i Tower Suite
Trappe til Tower Suite
Badeværelse i Tower Suite
Udsigt fra Tower Suite

Tower Suite Waterfront View

  • Hotellets største suite med 180° udsigt over Københavns inderhavn
  • 40-50 m2 luksuriøst indrettet suite (med trappe)
  • Stor dobbeltseng (180 x 200 cm) med allergivenlige dyner og puder
  • Fri minibar, gratis parkering og adgang til SATS
  • Badeværelse med oplyste spejle, brus, badekar, toiletartikler, hårtørrer og Bluetooth-højttalere
  • Badekåber og slippers til fri afbenyttelse
  • Aircondition og ventilationssystem
  • Mulighed for sammenhængende suiter (suiten kan slås sammen med en Admiral Suite)

Unikke suiter i hjertet af København

I tårnet på Admiral Hotel finder du nogle af de mest eksklusive suiter i København. De 40-50 m2 store, nyrenoverede suiter er placeret på 6. sal med udsigt over hele Københavns Havn og nogle af byens største kulturelle seværdigheder. De rummelige og unikke suiter har store vinduer, som byder på fantastisk naturligt lysindfald og mulighed for at se solopgang ud over den fredelige inderhavn. Vores Tower Suiter er hotellets absolut største. Ønsker du en lidt mindre suite uden trappe men med samme faciliteter, anbefaler vi vores Admiral Suiter.

En eksklusiv suite tæt på byens gastronomi

Vores Tower Suite Waterfront View er det oplagte valg, uanset om du skal på getaway eller besøger København i forretningsøjemed. Her kan du føle dig hjemme i nogle af Københavns mest eksklusive suiter og samtidig være tæt på byens mange muligheder. Med vores centrale beliggenhed er de fleste seværdigheder kun en gåtur væk, og mange af byens bedste restauranter ligger lige om hjørnet. Faktisk behøver du ikke gå længere end til stueetagen for at nyde en god middag eller en drink med udsigt til den fredelige inderhavn. Her serverer SALT restaurant lækre, sæsonbetonede retter og god vin fra hele verden. Det er også her, du kan nyde den gode morgenmadsbuffet. Bestemt et must visit under dit ophold.

Moderne hotelsuiter i historiske omgivelser

I vores Tower Suiter kommer hotellets særprægede historie og arkitektur til udtryk. Hotellet, der har været kulisse til flere signifikante historiske begivenheder, er kendetegnet ved de rå træbjælker, der smukt er inkorporeret i den moderne skandinaviske indretning og designtradition. Sammen er dette med til at skabe en unik stemning i en af de mest luksuriøse hotelsuiter i København. Her er kun det bedste godt nok.

Elegance og finesse

I mødet med træder du ind i entréen og videre op ad trappen. Videre møder du et større siddearrangement med sofa, bord og stole i afdæmpede farver samt en hyggekrog med lænestol og bord. Hotelsuiten er udstyret med et stort TV med indbygget Chromecast og Bluetooth, en velforsynet minibar samt et stort skrivebord. I hjertet af hotelsuiten er den store dobbeltseng placeret, med allergivenlige dyner og puder og med USB-porte og lysdæmpere på begge sider, så du nemt kan justere den rette belysning.

Videre i suiten finder du det yderst rummelige, spejlbeklædte garderobeskab udstyret med strygebræt og strygejern, safetyboks og skohorn, samt badekåber og slippers til fri afbenyttelse. Sidst men slet ikke mindst, finder du det rummelige badeværelse, som er indrettet med det diskrete Villeroy & Boch sanitet og Arne Jacobsen-designede VOLA armaturer i elegant børstet messing, der smukt er inkorporeret i rummets lyse design. I badeværelset finder du både bruseniche med rainshower og et stort badekar, et særligt oplyst spejl og Bluetooth-højttalere samt Aamanns Botanical Senses toiletartikler og hårtørrer.

Roomservice direkte til dig

Nogle gange skal det bare være nemt. Som gæst på Admiral kan du let og bekvemt bestille dine måltider direkte til dit værelse. Nyd din morgenmad i sengen, eller få leveret din frokost, middag eller natmad, når det passer dig. Du kan også opgradere din aften med elegance og få bragt en autentisk vinoplevelse til dit værelse fra én af vores dygtige sommelierer. Og er du ikke helt klar til at vinke farvel til din vidunderlige oplevelse på vores hotel, kan du udforske vores in-room shopping og forlænge fornøjelsen af dit ophold.

Dyk ned i de mange valgmuligheder og få bragt din næste oplevelse til værelset med vores roomservice.

Book din overnatning

Har du fundet det helt rigtige værelse?

Vi har 366 nyrenoverede værelser – fra rummelige familieværelser til ultimative luksussuiter. Du kan booke direkte online eller kontakte vores bookingafdeling, der sidder klar til at hjælpe.

Husk, at det altid er billigst at booke direkte hos os. Se vores særlige tilbud.

Kontakt

Hvornår er check ind og check ud?

Du kan checke ind på hotellet fra kl. 14.00 på ankomstdagen. I nogle tilfælde vil det være muligt tidligere. Henvend dig i receptionen, så oplyser vi gerne, hvis dit værelse er klart før kl. 14.00. Der er check-out kl. 12.00.

Er det muligt at checke ind om aftenen/natten?

Ja. Vores reception er åben døgnet rundt, og vores natportier vil stå klar til at checke dig ind.

Hvordan ændrer/afbestiller/kontrollerer jeg min booking?

Har du booket dit ophold direkte på vores hjemmeside, er du velkommen til at ringe eller skrive til os på +45 3374 1424 eller på booking@admiralhotel.dk.

Er dit ophold booket via andre bookingsider, skal du kontakte dem direkte. Husk, at det altid er billigst at booke dit ophold direkte hos os. Se vores særlige tilbud.

Har I familieværelser?

Vi tilbyder familieværelser (Loft Deluxe) med plads til 2 voksne og 2 børn. Derudover tilbyder vi sammenhængende værelser med mere plads. I vores dobbeltværelser er det desuden muligt at have børn op til 3 år med i samme seng.

Hvordan booker jeg et værelse med et gavekort?

Ring til os på +45 3374 1424 eller skriv til booking@admiralhotel.dk, og oplys dit gavekortnummer.

Må vi medbringe vores hund, og hvad koster det?

Ja, I visse værelser må I gerne medbringe jeres hund. Vi henstiller dog til, at I i så fald kontakter os inden I booker et værelse. Det koster kr. 250 yderligere, i rengøringsgebyr pr. nat.

Foregår gruppebookinger anderledes end almindelige bookinger?

Ja, det gør de – hvis du skal bruge mere end 15 værelser, skal du kontakte vores bookingafdeling via e-mail, på booking@admiralhotel.dk.