Book værelse
Book nu

Events i København 2017

April

1/4 – 30/9: Kødbyens Mad & Marked (www.koedbyensmadogmarked.dk)

25/4 – 30/4: International Festival for Urban Dance (www.dansekapelltet.kk.dk)

27/4 – 7/5: Copenhagen Architecture Festival (www.cafx.dk)

29/4 – 1/5: 48 timer – Festival på Nørrebro (www.48timer.com)

29/4 – 30/4: Copenhagen Sakura Festival (www.sakurafestival.dk)

Kødbyens Mad & Marked

 

Maj

1/5: Arbejdernes internationale kampdag (www.1maj.info)

1/5: Københavns Karneval (www.karneval-kbh.dk)

5/5 – 7/5: Copenhagen Salsa Festival (www.copenhagensalsafestival.dk)

11/5 – 17/5: Hundested Sandskulptur Festival (www.sandfestival.dk)

12/5 – 13/5: Mikkeller Beer Celebration Copenhagen (www.facebook.com/mbccopenhagen2017)

14/5 – 28/5: Tango Festival (www.tangofestival.dk)

20/5 – 21/5: CLICK Festival (www.clickfestival.dk)

21/5: Copenhagen Marathon (www.copenhagenmarathon.dk)

26/5 – 28/5: Roskilde Dyrskue (www.roskildedyrskue.dk)

27/5: Engage Festival (www.veteranfonden.dk)

31/5 – 11/6: CPH Stage (www.cphstage.dk)

31/5 – 4/6: Distortion (www.cphdistortion.dk)

Hundested Sandskulptur Festival

 

Juni

1/6 – 3/6: 3 days of design (www.3daysofdesign.dk)

1/6 – 11/6: Copenhagen Photo Festival (www.copenhagenphotofestival.com)

2/6 – 5/6: Københavns Middelalder Marked (www.kmm.dk)

3/6: Jødisk Kulturfestival (www.jkfestival.dk)

3/6: BørnefestiBAL (www.festibal.dk)

4/6 – 27/6: Biennalen for Kunsthåndværk & Design (www.biennalen.dk)

16/6 – 17/6: KOSMOS Festival (www.kosmos.dk)

18/6: Copenhagen Classico (www.copenhagenclassico.dk)

18/6: KMD IRONMAN 70.3 European Championship (www.eu.ironman.com)

22/6 – 24/6: COPENHELL – Rock and Metal Music Festival (www.copenhell.dk)

23/6: Sankt Hans Aften

Sankt Hans Aften ved Admiral Kaj

 

Juli

7/7 – 16/7: Copenhagen Jazz Festival (www.jazz.dk)

30/7 – 6/8: Copenhagen Opera Festival (www.operafestival.dk)

30/7 – 10/8: Copenhagen Summer Festival (www.copenhagensummerfestival.dk)

Copenhagen Jazz Festival

August

5/8 – 6/8: Copenhagen Historic Grand Prix (http://www.chgp.dk/?lang=en)

6/8: Stella Polaris (http://www.stella-polaris.dk/)

8/8 – 15/8: Strøm Festival (www.stromcph.dk)

9/8 – 11/8: Copenhagen Fashion Week (www.copenhagenfashionweek.com)

9/8 – 13/8: CPH OPEN Skateboarding (www.cphopen.com)

10/8 – 12/8: Egmont Festival (www.facebook.com/egmontfestival)

11/8 – 12/8: HAVEN Festival (www.havenkbh.dk)

15/8 – 20/8: CPH Pride (www.copenhagenpride.dk)

18/8 – 24/8: Copenhagen Maker Festival (www.copenhagenmaker.com)

18/8 – 20/8: Roskilde Airshow (www.airshow.dk/en)

18/8 – 27/8: Copenhagen Cooking & Food Festival (www.copenhagencooking.com)

20/8: KMD IRONMAN Copenhagen (www.kmdironmancopenhagen.com)

24/8 – 27/8: Louisiana Literature (www.en.louisiana.dk/whats-on/louisiana-literature)

25/8 – 3/9: Copenhagen Art Week (www.copenhagenartweek.dk/en)

26/8 – 27/8: Copenhagen Yoga Festival (www.copenhagenyogafestival.dk)

26/8: TrygFonden Copenhagen Swim (www.copenhagenswim.com)

27/8: Kulturhavn Festival (www.kulturhavn.kk.dk/en)

30/8 – 3/9: Copenhagen Songwriter Festival (www.csf.dk)

Copenhagen Cooking & Food Festival

September

1/9 – 3/9: Chart Art Fair (www.chartartfair.com)

1/9 – 10/9: ISA World Standup in Paddle and Paddleboard Championship (www.copencoldhawaii.com)

2/9 – 17/9: Golden Days Festival (www.goldendaysfestival.dk)

6/9 – 10/9: World Music Festival (www.cphworld.dk)

12/9: PostNord Danmark Rundt (www.postnorddanmarkrundt.dk)

14/9: Rising architecture Week (www.rising-architecture.com)

14/9 – 16/9: Copenhagen Beer & Whisky Festival (www.cphbeeradwhisky.dk)

16/9 – 19/9: Copenhagen Chamber Music Festival (www.ccmf.dk)

17/9: Copenhagen Half Marathon (www.cphhalf.dk)

ISA World Standup in Paddle and Paddleboard Championship

Oktober

13/10: Kulturnatten (www.kulturnatten.dk)

13/10 – 15/11: Halloween i Tivoli (www.tivoli.dk)

27/10 – 9/11: CPH PIX og Buster Film Festival (www.cphpix.dk)

Halloween i Tivoli

 

November

3/11: J-dag – den årlige udgivelse af Tuborgs juleøl (www.carlsberggroup.com/products/tuborg/tuborg-julebryg)

4/11 – 12/11: Gong Tomorrow Festival (www.gongtomorrow.dk)

5/11: Hubertus jagt (www.hubertusjagt.dk)

17/11 – 23/12: Københavns julemarked (www.julemarked.nu)

18/11 – 31/12: Jul i Tivoli (www.tivoli.dk)

Jul i Tivoli

 

December

16/12 – 26/12: European Short Court Swimming Championship (www.euroswim2017.com)

24/12: Juleaften

31/12: Nytårsaften

December: Christianas Julemarked (www.facebook.com/christianiajulemarked)

December: Højbro Plads Julemarked (www.julemarked.nu)

December: Kongens Nytorv Julemarked (http://www.jul-i-kobenhavn.dk)

December: Nyhavns Julemarked (www.nyhavn.com/november-15th–december-22nd-nyhavns)

December: Hans Christian Andersens Julemarked (www.julemarked.com)

Nytårsaften på Admiral Hotel